הוא בכלל לא ידע שהוא מצחיק, רק כשמילא אולמות  הבין שזה לא רק תחביב.
ניצול תאונות אופניים רבות, חובב דינוזאורים ונלחם בשוטף +. ראיון עם הסטנדאפיסט יאיר אורבך.

יאיר אורבך בשורשיו מרעננה, בוגר ישיבת בני עקיבא נתניה, גדל והפך לסטדאפיסט הדתי החלוצי הראשון, למרות שבעברו הקרייריסטי היה בכלל דייג.
הקפיצה של אורבך הגיעה בעקבות התוכנית "האקדמיה לצחוק" ששודרה בערוץ 2 ב2004 ,בתחרות קיבל אורבך את הציון 94 – הציון הגבוה ביותר מהקהל באולפן.
לא מזמן אורבך עזב את המרכז ועבר עם משפחתו להתגורר באשחר.

אשחר??? למה??? {ויסלחו לי תושבי אשחר…} :
"איכות חיים. שקט. אווירה. חברים."

תמיד היית ה"מצחיק"?
" לא, רק בסוף התיכון גיליתי את זה כשגיליתי שאנשים מקשיבים לסיפורים שאני מספר. קצת אחרי שהשתתפתי בתוכנית טלוויזיה האקדמיה לצחוק הגעתי למסקנה שאני חייב לעשות סטנדאפ לדתיים. רק אחרי שראיתי שאני ממלא אולמות הבנתי שכנראה זה כבר לא רק התחביב שלי אלא העבודה שלי. "

לצד קריירת הסטנדאפ שלו אורבך מנהל עסק לייבוא מוצרים מחו"ל, אבל לא סתם, מוצרים שעושים שמח! "בובה בובה"{כך נקרא מוצר הדגל שלו}. איך הגעת לבובה בובה ולמה?
"הכל התחיל מזה שלפני בערך עשר שנים קניתי שתי בובות ענק כדי לשמח ילדים בבתי חולים. בפעם הראשונה שעשינו את זה הלכנו עם פרה ונמר והילדים היו בהיסטריה, כלומר צרחו מפחד כי הם לא הבינו מאיפה פתאום הגיעו החיות הענקיות האלה, זה לא היה כזה נפוץ. הורדנו את הראשים והם נרגעו. מאז זה כבר הרבה יותר נפוץ וילדים התאהבו בבובות האלה. אז קניתי עוד  בובות והתחלתי להשכיר אותן לכל מיני אירועים של חתונות, פורים ועוד. זה לא באמת היה רווחי ויותר בשביל הכיף. ואז לפני שנה החלטתי שהבובות האלה עושות כל כך הרבה שמח שצריך להפוך אותן למוצר בסיסי (יחסית) שיש להרבה אנשים כדי שהם יוכלו לעשות שמח. לא אשקר, אני גם מרוויח מזה אבל הכסף כאן פחות האישיו. אני אוהב לעשות שמח לאנשים ואני אוהב ללמוד כל הזמן דברים חדשים שקשורים לעולם העסקי."

התמונה באדיבות בובה בובה

אורבך נאבק נגד השוטף + בתשלום לעסקים. מעבר לצחוקים בפייסבוק שלו , הוא מעלה פוסטים נגד השיטה ואף מפרגן לעסקים שכן משלמים בזמן.

המאבק הפייסבוקי שלך בשוטף + מצליח? למה התחלת ולמה חשבת שזה בכלל יעזור?
למרות שבנק דיסקונט לקחו את האג'נדה שלך והפכו אותה לקמפיין פרסומי….
"
אני לא רוצה לומר שזה רק המאבק שלי אבל אני בטוח שהוא מביא תוצאות. קודם כל בגלל השיימינג החיובי שאני עושה כל ראשון לחודש יש הרבה גופים ורכזי תרבות שמתעקשים על לשלם לי במקום כדי להופיע ברשימה הזו. הרבה רכזים אמרו לי ששיניתי להם את התפיסה והם מנסים לעשות כמה שיותר בשביל הספקים שלהם. בסוף, הכל מתחיל ונגמר בבני אדם. מי שהוא אדם טוב, ידאג למי שהוא חייב לו כסף. "

אורבך הוא חלק מהפאנל "זובור"  פאנל סטנדאפיסטיים דתיים… למה אין אישה?
"
כמו שתשאלי – למה בביטלס לא הייתה אישה? ככה. גלי ישראל ואור רייכרט רצו להקים הרכב מצחיק, אנחנו חבר'ה מצחיקים שמכירים אחד את השני כבר כמה שנים אז זה היה טבעי. זו לא תוכנית ריאליטי שמחפשים טייפקאסט של דמות."

אג'נדה פוליטית:
"ימין מתון" .

יאיר אורבך – צילום רנה גרשי לוי

מה מצחיק אותך?
"הילדים שלי וכאלה שבטוחים שהם הראשונים שמספרים לי בדיחה מסוימת"

מה יהיה כתוב על המצבה שלך?
"מקווה שמשהו בסגנון : פה נטמן יאיר אורבך תאריך פטירה 1.7.2265"

ארוחת ערב עם מי?
"עם סבתא שלי, לא ממש הצליחה לדבר בשנים האחרונות לחייה והייתי שמח לשבת איתה לעוד שיחה מפוקחת."

משפט לאומה?
"שכירים נולדו בשביל שעצמאיים יעבדו פחות קשה"

שוטים:

ילדות: המון תאונות אופניים
חיה: דינוזאור ברור
ספר: שאנטראם
סרט: רובין הוד גברים בגטקעס
דת: איסלאם פונדמנטליסטי. סתם רציתי לכתוב את המילה הזו בראיון פעם
ערבים: צופה בסדרה עם אשתי…. {אנחנו התכוונו העם הערבי אבל אורבך הבין אחרת… }
תרבוש: מרוקאים מצליפים בך עם עלים וחלב. הגיוני סך הכל.