אין חלום ישראלי גדול יותר מאשר "אקזיט" יהודי, את הטעות שעשיתי בשבוע שעבר בקריאה "קח אותי שאול", היום אני מעלה בקודש וקורא "קח אותי זיו אבירם". קנאה, פרגון, קרדיט ואובייקטיביות בטור של עמיעד טאוב.

בשבוע שעבר סיימתי את הטור בטעות בקריאה "קח אותי שאול" עם פנטזיה לוקאלית וקטנת אמונה על הבילוי הבא עם שאול יהלום בביקורת מסעדות. היום בחכמת הבדיעבד אני מבקש לעלות בקודש ולקרוא: "קח אותי זיו אבירם". מובילאיי זקוקה לאנשים כמוני, משתמשי קצה חדים כתער שלא מצליחים להחנות את הרכב לפני שהם נוגעים בשני פגושים ושאזעקת ה"מובילאיי" שלהם זועקת מדיי יום כמו התראת צבע אדום בעוטף עזה. אני מוכן אף להתחפש לאקזיט בפורים הבא ו\או לנקות את משרדי החברה בהר חוצבים לאחר שגיליתי שאפילו עובדי הכפיים בחברה ככל הנראה מרוויחים יותר ממני.

אין חלום ישראלי גדול יותר מאשר "אקזיט" יהודי ולא בכדי מובילה ישראל על כל אומות העולם בכמות הסטארטאפים לנפש". בכל התחומים החל מספורט וכלה במבחני כימיה ודיוק בטיסות אנחנו כושלים לחלוטין מול אומות העולם אבל בתחום רדיפת הבצע אנחנו עדיין מספר אחת. בטח כאשר זה מגיע יחד עם הדבר היחיד שעוד עובד אצלנו, קרי המוח היהודי ומוביל להצלחות ענק בהם כולנו יכולים לשלב שתי תכונות יהודיות בולטות ועתיקות בשנים קרי גם להיות גאים בהם וגם לקנא בהם.

יזמות חברתית
לאחר הקנאה צריך גם לפרגן. עולם העסקים צועד בשנים האחרונות לכיוון של יזמות חברתית ומובילאיי היא דוגמא מובילה ומצוינת. המדובר בחברה שמצילה חיים ומסייעת הלכה למעשה לצמצום נגע תאונות הדרכים הגובה יותר קורבנות ממלחמות ישראל וביזמים שהקימו גם את חברת אורקם העוסקת בייצור אמצעי ראייה לעיוורים.

קרדיט גדול מגיע גם לעובדה שהחברה תמשיך לפעול בארץ לשלם מיסים ולהעסיק עובדים ישראלים.החלטה כזאת היא חלק מהחזון של יזמים ציוניים שבניגוד לעידן הבום והריאליטי עבדו 18 שנים כדי להגיע לאקזיט הנכסף.

לסיום אבקש להבהיר כי באופן אובייקטיבי לחלוטין אני משוכנע כי לאחר כל החנופה דלעיל מגיעה לחתום מטה לכל הפחות ורטרואקטיבית משרת סטודנט לשעבר בחברת מובילאיי ומעבר מהיר מהטור הנוכחי לטור דה פראנס.

האקזיט היהודי
אם רוצים להבין איך הפכנו לאומת האקזיט יש להיזכר בסיפורו של אותו יזם חריף שישב לכוס קפה של יום שישי בבוקר במסעדת יוקרה בניו יורק עם אנשי עסקים מכל העולם שכדרכם החלו בתחרויות גאווה ילדותיות. האמריקאי הצהיר כי: "תאגידי הנשק שלי כל כך מצליחים שאני עומד לקנות את רשת מקדונלד". הסיני אמר:"עסקי הסלולר שלי כל כך רווחיים שאני מתכונן לקנות את פייסבוק".המוסלמי התגאה:"אבא שלי הרוויח כל כך הרבה מעסקאות נפט שבכוונתי לקנות מחר את נוקיה".הביטו שלושתם ביהודי המהורהר ששתק.זה האחרון לגם שלוק אחרון, הניח את הקפה על השולחן ואמר:"מצטער חברים, אני לא מוכר בשבת".

 

{תמונה: pixaby}