צרכנות פיננסית נכונה ונבונה תסייע לכם להגדיל את הנכסים ולחסוך כסף בצד כדי לשדרג את איכות חייכם, לרבות מימון חופשה עליה תמיד חלמתם. היכנסו לאתר לקריאה נוספת.

אנו שומעים בכל ערוצי המדיה על חשיבות הצרכנות הפיננסית הנבונה, אך רבים לא יודעים מה משמעות המושג וכיצד בכמה צעדים פשוטים אפשר לשפר משמעותית את החיים. למעשה, צרכנות נבונה ואחראית תאפשר לכם לממש חלומות רבים כמו חופשה שתמיד חלמתם עליה, החלפת הרכב הישן בדגם חדיש, שיפוץ הבית בלי לשבור תכניות חיסכון, רכישת רהיטים חדשים וכיוצא בזה.

מהי צרכנות פיננסית נבונה?

צרכנות פיננסית נכונה ונבונה מתחילה ברכישת ידע פיננסי והכרת מושגים מעולם הכלכלה. צרכן נבון בוחר בקפידה את המוצרים שהוא רוכש, מנהל ביעילות את החסכונות שלו, מנהל תקציב חודשי ושנתי, שומר כסף בצד ליום סגריר, בודק עלויות כמו דמי ניהול וריביות בקופות הגמל, בקרן הפנסיה ובביטוח המנהלים, מתכנן מראש רכישות גדולות וחופשות וכדומה.

צילום שאטרסטוק באדיבות חברת אפטר יו

בישראל כמו במדינות רבות בעולם המערבי רבים מהאזרחים אינם מנהלים את כספם ביעילות והם צורכים חפצים, מוצרים ופריטים רבים שהם למעשה אינם זקוקים להם. כך לדוגמה עדיין רבים נכנסים לרשתות השיווק ללא רשימת קניות מסודרת ואז הם מתפתים להוציא הרבה יותר כסף משתכננו. בנוסף, צרכן נבון יודע כי ישנם מבצעים משתלמים להם כדאי לחכות, לדוגמה רכישת מזגן בחורף כאשר המחירים נמוכים יותר ולא בשיא עונת הקיץ.

איך לתכנן את החופשה הבאה עליה תמיד חלמתם?

באמצעות תכנון פיננסי חכם ונכון תוכלו גם אתם לצאת לחופשה מדהימה עליה אתם חולמים זמן רב. אם אתם מעוניינים לצאת לחופשה משפחתית אך אין לכם כסף פנוי תוכלו לקחת הלוואה, אך נשאלת השאלה האם זהו צעד חכם או שמא עדיף לכם קודם לחסוך כסף בצד ורק כשיש לכם את מלוא הכסף הנדרש למימון לחופשה להזמין כרטיסים, מלון ולהותיר כסף לבזבוזים.

למעשה, אם תקפידו על כללי צרכנות פיננסית נבונה ושקולה תוכלו לממן את החופשה עליה אתם חולמים בקלות מאחר ותזמינו את החופשה מראש כדי להוזיל עלויות, תחסכו כסף בצד באמצעות צמצום רכישות של מוצרים כמו בגדים, מוצרי מזון שמושלכים לפח, מוצרי חשמל יקרים ועוד. עליכם להתנהל פיננסית ולשים לב לכל שקל שיוצא מהארנק כדי שתוכלו לממן את החופשה.

כמו כן, עליכם לבדוק כי אתם לא משלמים כפל ביטוחים, יש לזכור כי הוצאות הביטוח הן משמעותיות ומשפיעות על ההון הפנוי שלכם. בנוסף, כדאי לבדוק את ביצועי קופות הגמל, קרנות ההשתלמות וקרן הפנסיה שלכם, ובמיוחד עליכם לבדוק מהם דמי הניהול שאתם משלמים.

עליכם להקפיד על סקר השוואת מחירים לפני כל רכישת מוצר או שירות, כך תוכלו לחסוך אלפי שקלים ולמעלה מכך מדי שנה, ולפתע חלום החופשה הולך ומתקרב. כצרכנים חכמים תחסכו כסף רב באמצעות השוואת מחירים, הקטנת דמי הניהול בקרן הפנסיה, הקפדה על מסגרת האשראי בבנק וכדומה. כך תוכלו לצאת לחופשה שתמיד חלמתם עליה בלי לשבור תוכניות חיסכון או לקחת הלוואה יקרה.

צרכנות פיננסית נבונה כוללת גם בדיקת הלוואות, אין למהר ולקחת הלוואה או משכנתא אלא יש לערוך סקר שוק מקיף, לפנות לייעוץ מקצועי, להתמקח על תנאי ההלוואה, ולבדוק את כל האפשרויות הקיימות כדי לקבל החלטה פיננסית אחראית, נבונה ושקולה.

תכנון תקציב חודשי ושנתי

כל עסק מתכנן מראש את התקציב וגם אתם כצרכנים נבונים צריכים לנהוג כך. באפשרותכם להכין טבלת אקסל או להיעזר במחשבונים ובטבלאות מוכנות שגופים פיננסיים שונים מציעים כיום, לחלופין מומלץ גם לפנות ליועץ כלכלי למשפחות כדי להכין תקציב שנתי תוך חלוקה לחודשים. באמצעות צרכנות פיננסית נכונה חלום החופשה הולך ומתגשם לנגד עיניכם ותוכלו לשדרג את איכות חייכם ולהימנע מבזבוז מיותר של הכסף שלכם.

המאמר נכתב באדיבות אתר המרכז הישראלי לצרכנות פיננסית.