השנה הייתה ירידה של 24% ברכישת דירות חדשות בהשוואה לאשתקד. האם ירידה בכמות הרכישות מעידה בהכרח על ירידה במחירי הנדל"ן? האם השר כחלון עומד מאחורי ההבטחות שלו? 

דו"ח האוצר שפורסם מראה כי בינואר נרשמה ירידה של 24% במכירת דירות חדשות בהשוואה לאשתקד. דו"ח זה מצטרף לראיון שערך שר האוצר בערוץ 22 בפגוש את העיתונות עם רינה מצליח, שבו אמר בין היתר כי "אני לא רואה כעת צעדים נוספים בנושא מיסוי הנדל"ן. העסק עובד. הרכבת על המסילה והיא תגיע לתחנה. העלינו את המס על משקיעי הדירות. המשקיעים זזו מהשוק". אנו רואים שינויים בשוק הנדל"ן ויש התמתנות משמעותית במחירים".

לדברי ניר שמול, מנכ"ל חברת שניר המשווקת פרויקטים בתחום המגורים ובתחום המסחרי: "האם הנתונים שהשר כחלון מתהדר בהם על ירידה בכמות הרכישות בחודשים האחרונים מעידים בהכרח על ירידת מחירים? ואולי הם מעידים על ירידה בכמות התחלות הבנייה או בכמות המלאי הזמין למכירה? הרי נאסר לפרסם את הנתונים לאחרונה כדי לא לפגוע ברצון הממשלתי להוריד את המחירים, גם אם זה רק בעיתונים, או להכניס לנתונים את "מחיר למשתכן" שזהו סבסוד של המדינה של מחיר הקרקע לטובת מחוסרי דיור שרק מעוות את הנתונים. אם כבר בנתונים עסקינן, למה לא מפרסמים כמה מחוסרי דיור בסופו של דבר רוכשים דירה במסגרת התוכנית, וחותמים על חוזה, וכמה מוותרים על זכותם?, או לצערי לא מאושרים על ידי הבנק ללקיחת משכנתא?.

לדברי שמול: "אני מכבד מאוד את כבוד השר כחלון ופועלו למען הזוגות הצעירים מחוסרי הדיור. אבל מה עם יתר השוק? מה עם אותם זוגות צעירים שאין להם מספיק הון עצמי לרכישת דירה ונאלצים לשלם יותר שכירות מדי חודש בעקבות גלגול המס דירה שלישית עליהם? מה עם משפרי הדיור המהווים למעלה מ – 50 אחוז מהשוק ונאלצים לשלם מדי חודש מחיר גבוה יותר? ומה עם המשקיעים?

"האם הרצון שלהם להשקיע הוא שלילי? האם הרצון של כבוד השר כחלון זה לגרום להם להוציא את כספם מהארץ ולפרנס את ממשלת ארצות הברית וגרמניה? האם באמת זוהי מטרתו, לגרום לישראלים להשקיע את כספם בשדות זרים? אם כך, מרקל וטראמפ מודים לו…

עוד אומר שמול: "הכי חשוב, בסופו של דבר מדובר במשחק שסכום תוצאותיו הוא לצערי אפס. שכן, גם אם בסופו של דבר כלל תוכניותיו של השר כחלון יצליחו, והוא יגרום לירידה במחירי הדירות, ומחיר של דירה חדשה יוזל לדוגמה בעשרה אחוז – שזהו כל הרווח של

הקבלן בממוצע. (ניתן לראות זאת באתר של החברות הנדלניות הציבוריות המדווחות לבורסה ולראות בדוח ״ברנע ״ שמסביר במילים ובפשטות כמה קבלן מרוויח ולהבין שרווח יזמי בממוצע הוא בין 15-10 אחוז לכל היותר).

אז גם המחירים של מחזיקי הדירות הקיימות שמהווים 65 אחוז מהשוק מחזיקים דירה בישראל יירדו באותו הפער, ולכן סכום המשוואה הוא אפס כי עדיין יהיה על הרוכש להוסיף את אותו הסכום שהוא ירצה לקנות דירה חדשה … אז מה השתנה?!

אז מה ניתן לעשות?

{תמונה: pixaby}

שמול אומר: "ראשית לתת ביטחון לציבור הכללי המחזיק בדירות למגורים ולהשקעה וכן לכל הגורמים הסובבים את ענף הנדל"ן לרבות הבנקים ולהודיע מידית על תוכנית חומש מקיפה שמורתה להביא לירידה ריאלית במחירי הדיור בפרק זמן מוגדר תוך טיפול בכל הגורמים המשפיעים על המחיר הסופי של הדירה .

1. הורדת המיסים הישירים והעקיפים שהמדינה גובה בעבור רכישת דירה.

2. טיפול שורש בענף קבלני הביצוע הקורס במדינת ישראל והבאת פועלים מרחבי העולם לביצוע עבודות הבנייה בארץ לצד הכשרת כח אדם ישראלי מתאים.
3. קיצור מתן אישורים לתוכניות בנייה לרבות התחדשות עירונית לרבות מתן תמריצים לוועדות ורשויות שיאשרו תוכניות בפרק זמן קצר.

4. ביטול מס דירה שלישית שגם בג"ץ מתח ביקורת קשה על אופן אישורו שהביא לעליית מחירי השכירויות.
5. עידוד המשקיעים בישראל לרכוש דירות בישראל ולא במדינות אחרות על פני הגלובוס, ביטול גזירות המס על המשקיעים.

6. המשך הסיוע למחוסרי הדיור שיכולים לרכוש דירה ויש ברשותם הון עצמי מספק ואפשרויות להחזר משכנתא.
7. המשך חיבור הפריפריה למרכז באמצעות תשתית תחבורתית נאותה.