רגע לפני שכל מלטפי העצים ויפי הנפש שדואגים יותר לחור באוזון מאשר לתאורה בכבישי השומרון מבקשים לחנוק אותו בשקית מבקש עמיעד טאוב להסביר מדוע חוק השקיות בדיוק כמו מהפכת המחזור אינם מתאימים לקהל היעד הישראלי.

 

השוק השחור של השקיות

השבוע הרווחתי המון כסף. ביום א ניגשתי לסופר הקרוב. רכשתי שמונה חבילות של עגבניות שרי  וביקשתי לארוז כל עגבניה בשקית נפרדת. בהמשך השבוע עמדתי מחוץ לסופר ומכרתי שקיות בשמונה אגורות ומארז של עשירייה ב79 אגורות ללא מתן עודף. מפה לשם אני והמיזם בדרך לחופשה מפנקת בתאילנד על חשבון ממציא חוק השקיות.

אם היו חסרים לנו חוקים מיותרים הגיע חוק השקיות והבהיר לכולנו כי הח"כ היושב בציון עדיין לא שר את שירת הברבור (עוד אפשר להטיל מס על מגשי פיצה מקרטון).רק מי שראה עשרות ישראלים זוחלים לרכביהם עם בננות בין השיניים ובצל ירוק מבצבץ מהכיסים מבין עד כמה החוק אינו תואם את קהל היעד קרי הישראלי הממוצע  שתכונתו הבולטת היא: "לא לצאת פראייר". רק מי שחזה באנשי עסקים בכירים דוחפים חבילות קורנפלקס לשקיות הקטנות והנקרעות ממחלקת הירקות מבין כמה אונות מיותרות הקדישו השבוע אזרחים מודאגים למחשבה איך להכניס כמה שיותר מצרכים בכמה שפחות שקיות.

כפייה ירוקה

רגע לפני שכל מלטפי העצים ויפי הנפש שדואגים יותר לחור באוזון מאשר לתאורה בכבישי השומרון מבקשים לחנוק אותי בשקית אני מבקש להסביר את התנגדותי לחוק. החוק המיותר הזה מצטרף לחוק הרע של הפיקדון על הבקבוקים שפרנס בפועל רק בעלי מכולות הומלסים ומאפיונרים והעלה לכולנו את מחירו של כל בקבוק שתייה.

הבעיה העיקרית היא ההרגשה ששוב מגלגלים עלויות של חוק עם מטרה חברתית על הצרכן זאת לצד העמקת הפער בין עשירים לעניים (מס השקיות יפגע יותר בעניים שצורכים יותר מוצרי מזון וקונים מוצרים רבים בעלות נמוכה מאשר בעשירים שקונים מוצרי יוקרה מעטים במחירים גבוהים) בשורה התחתונה מה שצפוי זה שישראלים יקנו הרבה יותר שקיות ולא יצמצמו את הצריכה ושוק אפור חדש של גנבת שקיות יוקם בארץ הקודש.

חלם זה כאן

צילום: עמיעד טאוב

רק לאחרונה פורסמו תוצאות מהפכת מחזור האשפה שעלתה מאות מיליונים. מסתבר שאלפי פחים בשלל צבעי הקשת נקנו מכספנו חולקו לאזרחים ישרים שבעמל רב הפרידו פסולת יבשה מפסולת רטובה. בפועל כל הזבל שלנו הובל אחר כבוד לאתרי פסולת רגילים והוטמן יחדיו. דו"ח של מבקר המדינה חשף כי: כמויות הפסולת בישראל לא פחתו, העלויות לרשויות ולנו הרקיעו שחקים ובישראל נכון ל2017 קיימים רק ארבעה מתקנים לטיפול בפסולת רטובה. לא הפרדה ולא בטיח ושוב עובדים עלינו באצטלה ירוקה.

כולי תקווה כי חוק השקיות ילך בדרכו של חוק הספרים המיותר לעולם שכולו מחזור ואנרגיה סולרית וכמה אני מתגעגע לסבא נתן ז"ל שאגר יותר שקיות מאבנים בכליות. מישהו יודע איך מכבסים שקית?