Site icon תרבוש אתר תרבות ופנאי לציבור הדתי

איך לעזור לילדים לחזור לשיגרת הגן ובית הספר ?

ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי ומרצה באוניברסיט​ת בר – אילן מעניקה מספר טיפים שיעזרו לילדים לחזור לשגרת הגן.

צילום: נאוה ענבר

 

האור בקצה המנהרה מגיע, הורים המתרוצצים בין פארק מים, לונה פארק, סרטי ילדים ומתקני ג'ימבורי מגיעים בקרוב מאוד לסוף המירוץ. בעוד מספר ימים מסתיים לו החופש הגדול אשר מידי שנה משאיר תחושה אצל הההורים "שהשנה היה החופש גדול ארוך מבשנים שעברו" והילדים מתלוננים "שעוד לא הספיקו לבלות ולנוח וכבר לקחו להם את ההנאה". גם אלו וגם אלו עומדים לחזור לשגרת שנת הלימודים והגן להתארגן לכך במעוד מועד. ד"ר סוזי קגן, יועצת פסיכולוגית בכירה, בעלת קליניקה לטיפול משפחתי וזוגי ומרצה באוניברסיטת בר – אילן מעניקה מספר טיפים להורים, כיצד לעזור לילדים לחזור לשיגרת הגן ובית הספר:

 ככל שהילדים יותר גדולים כך קשה יותר החזרה לשיגרה עבורם, שכן במהלך החופש הגדול הם ישנים עד שעה מאוד מאוחרת, מבלים בערב ורוב ההורים לא נוטים לשמור על מסגרת, כך שלאחר שטעמו את טעם החופש והעצמאות, להם הכי קשה לחזור למסגרת הלימודית ולהתחיל שנת לימודים נוספת. לכן הימים הראשונים יהיו יחסית קשים ומתסכלים במיוחד. לגביהם, אני ממליצה לעודד אותם בחשיבה חיובית על החגים והחופשים שעוד יגיעו. השנה יגיעו החגים מוקדם ולכן שעות החופש והמנוחה נראים עבורם כמעט מעבר לפינה.

 גם עבור ילדים צעירים יש לחזור לשעות השינה המקובלות בימי בית ספר. יש להתחיל בתהליך כשבוע לפני תחילת הלימודים. בשבוע זה, יהיה לרבים מהם קשה להרדם בלילה וקשה להתעורר בבוקר אולם דרך זו תאפשר להם להגיע לימי הלימודים רעננים ומרוכזים.

צילום: נאוה ענבר

לילדים הקטנים שזה יומם הראשון בגן חשוב להקדיש מחשבה מספר ימים לפני פתיחת השנה. למשל, כיומיים לפני תחילת שנת הלימודים בקרו עם הילד בגן גם אם השער סגור. הראו לו את המרחב הקרוב לגן, את השער והשביל לגן והבטיחו לו שתחזרו לכאן מידי יום החל מהיום הראשון ללימודים. הכינו לילד שי להצלחתו ביום הראשון מבעוד מועד. ספרו לו על השי שיחכה לו בתום היום הראשון, והביאו עמכם את השי כאשר אתם מגיעים לאסוף אותו.

 כשאתם מלווים את הילד לגן או לבית הספר, השתדלו להגיע מוקדם ככל האפשר כאשר הגן או הכיתה עוד ריקים או עם מספר קטן של ילדים. כאשר ילדכם יכנס ויהיו שם מספר מועט של ילדים, תחושת הפחד תפחת באופן משעותי. יתרה מכך, כל ילד נוסף שיכנס עשוי לעורר בילד תחושה שהוא כבר ותיק, ויכול לקבל את פני הילד שנכנס לשלום.

מספר ימים לפני תחילת שנת הלימודים יש להכין עם הילדים את הילקוט. לבדוק שהכל נמצא ולהשלים את החסר. לעבור על רשימת הספרים ולארגן אותם, להכין את הקלמר ולרשום על כל החפצים את שם הילד והכיתה. הפכו את ההכנה לבית הספר למהנה ומרגשת, הכינו לו שי קטן, רשמו פתק אוהב והחביאו בקלמר ליום הראשון. לילדים המתקשים בבחירת הסנדויץ, הכינו עימם רשימה שבועית של הכריכים שהם אוהבים ותלו על המקרר. דבר שיחסוך המון לבטים ומריבות בבוקרים לחוצים של בית הספר.

 החליטו יחד על תפקידים עליהם אחראים הילדים בבוקר, לדוגמא, מי מוריד את הכלב, מי מארגן את התיקים ליד הדלת, מי מוריד את הכלים משולחן ארוחת הבוקר ועוד. הילדים מתרגשים, ההורים נושמים לרווחה והשגרה מתחילה! בהצלחה!

Exit mobile version