Site icon תרבוש אתר תרבות ופנאי לציבור הדתי

80% מהנשים הדתיות טוענות כי מצבן טוב יותר מהנשים החילוניות

כך עולה מסקר מקיף שנערך עבור מגזין "נשים" . עוד עולה מהסקר כי 58% מנשות המגזר בעד גיוס נשים לצה"ל, מאידך למעלה מ-40% טענו כי בעתיד נשים ימשיכו להעדיף את טובת המשפחה על פני קריירה משגשגת עם שעות עבודה מרובות, וכ- 70% מהנשים טענו כי האחריות על מטלות הבית השוטפות מונח על כתפי האישה.

סקר מקיף ראשון מסוגו בקרב נשות המגזר הדתי לאומי, שנערך על ידי חברת המחקר "מסקר" בהנחיית ד"ר עדו ליברמן, מצביע על צמיחת תופעת הפמיניזם שקורמת עור וגידים בשנים האחרונות ומאידך גם על השמרנות המשפחתית האופיינית לו. הסקר, שנערך עבור גיליון 200 של מגזין נשים מבית תכלת תקשורת, מצביע על מספר תמורות מעניינות המחלחלות לאט אך ביציבות בגזרת הנשים שנחשב לשמרני למדי.

מהסקר עולה כי 80% טוענות כי מצבן טוב יותר מנשים במשפחות חילוניות, וכן אחד האתגרים הגדולים עבור האישה הדתייה הוא שמירה על המשפחתיות ועל נפשם בעידן הסמרטפון והטכנולוגיה המתפתחת.

סטודנטיות במכללה דתית.המצב טוב יותר? צילום באדיבות מכללת תלפיות

בנושא גיוס לצה"ל עולה כי למעלה מ 58% בעד גיוס נשים לצה"ל, נתון זה מפתיע בהתחשב בעובדה כי בעבר גיוס לצה"ל על פני שירות לאומי הפריע לנשים בשידוכין, אך מהסקר רואים כי חלה תמורה חשובה מאוד בנושא. מאידך ניתן לראות כי עדיין אחוז גבוה מהנשים טענו כי אחריות על מטלות הבית השוטפות מוטלת על כתפי האישה.

ענייני דת מדינה והלכה לא נפקדו מהסקר המקיף וגם כאן ניתן לראות שינויי חשיבה והתנהגות אשר לא הכרנו בעבר במגזר הדתי לאומי. הסקר מראה כי למרות הקמפיין שביקש לאשר טבילה ללא בלנית, למעלה מ-50% טענו כי זוהי תופעה אסורה ולא ראויה ואף כתופעה אשר יכולה להוביל למדרון חלקלק כמו כן, למעלה מ-71% טענו כי הן מתנגדות להורדת כיסוי הראש – מדובר בתופעה אסורה. יחד עם זאת, בנוגע להדים בנושא מניינים משותפים או מניינים לנשים בלבד עולה מהסקר סימנים המצביעים על כך שהנשים בעד לעשות קידוש או הבדלה וכן לומר "קדיש" בקול. יתירה מזאת, מעל 77% מהנשים טענו כי האישה צריכה לשמש כפוסקת הלכה בבית בענייני טהרת המשפחה.

"באמצעות הסקר ולאורך הגיליון החלטנו לבחון את השאלה- איפה נהיה בעוד מספר עשורים? האם הדור הולך ופוחת או שאנחנו בכלל בעליית הדורות?",  אומרת הילי מויאל, עורכת מגזין "נשים". "בניגוד לכל התחזיות הפסימות ביחס לדור המילניום, סקר נשים מצביע על מגמה חיובית של דור חזק ומוביל. כמו כן, הסקר מצביע על כך שלמרות שמרנות מסוימת וגבולות ברורים, נשות המגזר הדתי לאומי שואפות לחיים שוויוניים יותר, לשותפות בנושאים הלכתיים ורואות עצמן כמי שמסוגלות להוביל, להנהיג, לממש את עצמן בתחום הקריירה ועדיין לשמור על ערכי התורה והמשפחה".

"פרט לסקר גיליון ה-200 בוחן מי היא האישה הדתית לאומית כיום ואיפה תהיה בעוד שלושה- ארבעה עשורים. לכבוד האירוע פנינו לנשים מובילות במגזר ובאמצעותן שרטטנו את כל התמורות, והאתגרים שחלו ביחס לנשים דתיות בעשור האחרון. התמונה שהתגלתה מעוררת השתאות. השינויים הם רבים וטובים. נשות המגזר מובילות במגוון תחומים, מעמדן טוב מבעבר, הן מעורבות בכל תחומי החיים ומצליחות לתחזק עשייה פורה יחד עם משפחה ענפה". בין הנשים המופיעות בגיליון: חנה הנקין, אליס שלוי, בלו גרינברג, אסתי רוזנברג, מיכל טיקוצ'ינסקי, תמי ביטון, רחל עזריה, יערה ישורון, טובה גנזל, אפרת רוזנברג שפירא, נועה ירון דיין ועוד.

 

Exit mobile version